Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χάρο του Αγίου Παταπίου

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης ξεναγήθηκαν στον Αρχαιολογικό χώρο του Αγίου Παταπίου από την αρχαιολόγο κ. Μ. Πολατίδου και υλοποίησαν εκπαιδευτική δραστηριότητα στο πλαίσιο του προγράμματος ” Ίχνη του Βυζαντίου στον τόπο μου”.

Την προηγούμενη Δευτέρα με την τάξη μου επισκεφτήκαμε πολλές βυζαντινές εκκλησίες της Βέροιας και τον αρχαιολογικό χώρο του Αγίου Παταπίου. Εκεί μας ξενάγησε η κυρία Μαρία η οποία είναι αρχαιολόγος. Μετά μπήκαμε στην εκκλησία. Με το που μπήκα μέσα εντυπωσιάστηκα. Εκεί αφού ακούσαμε διάφορα πράγματα για το ναό μπήκαμε στο νάρθηκα όπου η κυρία Μαρία μας ανέθεσε μία εργασία. Να κάνουμε το δικό μας ψηφιδωτό. Κάποιοι άργησαν αλλά τα κατάφεραν .Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την εκκλησία του Σωτήρα Χριστού. Μπήκαμε μέσα στο ναό και ακούσαμε κάποια πράγματα για την ιστορία του. Στη συνέχεια η κυρία μας έδωσε ένα φυλλάδιο το οποίο είχε σχέση με την εκκλησία και μας είπε να το συμπληρώσουμε.Υστερα πήγαμε στην εκκλησία του Κηρύκου και Ιουλίττας και στον Άγιο Νικόλαο. Εγώ μπήκα και στο ιερό και ήταν εντυπωσιακό. Ύστερα μπήκαμε στην εκκλησία της Παναγίας της Βαγγελίστρας. Μόλις μπήκαμε η κυρία μας είπε για τις αποκολλημένες τοιχογραφίες. Μας είπε ότι τις έβγαλαν επειδή ο τοίχος θα έπεφτε και οι τοιχογραφίες θα καταστρέφονταν. Αργότερα καταλήξαμε στην Ελιά. Εκεί είδαμε το σιντριβάνι και την καταπληκτική θέα. Στο  τα΄λος πήραμε το λεωφορείο και επιστρέψαμε στο σχολείο . Γύρισα κουρασμένος , αλλά πέρασα τέλεια!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ Τ.