Help our planet-Protect the environment

Από σήμερα οι 25 μαθητές της Ε΄τάξης του Σχολείου μας λένε ΟΧΙ στην πλαστική σακούλα. Με αφορμή την ενότητα του σχολικού τους βιβλίου για το περιβάλλον και τη συμμετοχή του Σχολείου μας στο πρόγραμμα εθελοντικής δράσης Let’s do it Greece, υλοποίησαν με την εκπαιδευτικό Αγγλικής γλώσσας κ. Δώρας Κοκαβέση, σχέδιο εργασίας και οργάνωσαν δράσεις ευαισθητοποίησης για τη μείωση της χρήσης των απορριμμάτων στο σχολείο και στο σπίτι. Υιοθετούν στο εξής τη χρήση υφασμάτινης τσάντας φιλικής προς το περιβάλλον, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί  πολλές φορές και για πολλές χρήσεις..  Στις καινούριες υφασμάτινες τσάντες, που έγιναν με την επιμέλεια της κυρίας Δώρας, έγραψαν το δικό τους μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος και υποσχέθηκαν να τις χρησιμοποιήσουν πολλές πολλές φορές.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο γονέων του Σχολείου μας για την αγορά του υφάσματος και των χρωμάτων