Απ΄όλο τον κόσμο

Καταράκτες του Νιαγάρα

Οι Καταρράκτες του Νιαγάρα (αγγλικά: Niagara Falls?)
Η καταρράκτες του Νιαγάρα είναι ένα όμορφο τοπίο που δεν έχω πάει άλλα όταν μεγαλώσω θέλω να πάω. Αυτό το τοπίο ξέρω ότι βρίσκεται στα σύνορα μεταξύ της Καναδικής επαρχίας του Οντάριο και της Αμερικανικής πολιτείας της Νέας Υόρκης. Βρίσκονται 17 μίλια (27 χλμ) βόρεια-βορειοδυτικά του Μπάφαλο και 75 μίλια (120 χλμ) Νότιο-νοτιοανατολικά του Τορόντο είναι ένα όμορφο τοπίο που μου αρέσει πολύ!!!

Μαθητής/τρια: Π. ΚΑΔΟΓΛΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΥΠΝΟΥ

0 ύπνος είναι απαραίτητος για την υγεία και την ευεξία. Η Εταιρία ύπνου (WSS) όρισε ως παγκοσμια ημέρα ύπνου 15 Μαρτίου. Σύνθημα του φετινού εορτασμού είναι : καλός ύπνος, υγιεινή ζωή. Η ιατρική επιστήμη έχει πει ότι ο ενήλικος άνθρωπος πρέπει να κοιμάται 7 με 8 ώρες για τη σωματική και πνευματική ευεξία του. Απαραίτητη προϋπόθεση και ο μεσημεριανός ύπνος όπου η μέση διάρκεια είναι 50 λεπτά σχεδόν και συμβάλει στη χαμηλότερη αρτηριακή πίεση ενός ατόμου.

Μαθητής/τρια: Κ. ΕΛΕΝΗ

Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ

Γιορτάζεται στις 8 Μαρτίου κάθε χρόνο ως ημέρα μνήμη των αγώνων του κινήματος για τα δικαιώματα των γυναικών. Η πρώτη τήρηση της ημέρας της γυναίκας έγινε 28 Φεβρουαρίου 1909 στη Νέα Υόρκη ενώ το 1917 στη Ρωσία οι γυναίκες κέρδισαν το δικαίωμα ψήφου. Το 1977 η γενική συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών κάλεσε τα κράτη μέλη να ανακηρύξουν της 8η Μαρτίου ως ημέρα του ΟΗΕ, για τα δικαιώματα των γυναικών και την παγκόσμια ειρήνη!!!

Μαθητής/τρια: Κ. ΕΛΕΝΗ

Αιγαίο Πέλαγος

Αιγαίο Πέλαγος ονομάζεται η θαλάσσια περιοχή της ανατολικής λεκάνης της Μεσογείου μεταξύ Α. Ελλάδας και Μ. Ασίας, αποκαλούμενη ενίοτε και Αρχιπέλαγος. Έχει έκταση 240.000 τ.χλμ. και μέγιστο βάθος 2.249 μέτρα μεταξύ Κρήτης και Κυκλάδων. Μεγαλύτερη πόλη του γεωγραφικού διαμερίσματος είναι η Ρόδος. Υπήρξε η κοιτίδα του Αιγαιακού πολιτισμού. Σύμφωνα με τη μυθολογία, το όνομά του προέρχεται από τον Αιγέα, βασιλιά της Αθήνας και πατέρα του Θησέα, ο οποίος έπεσε και πνίγηκε στα νερά του πελάγους από τον ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο.

Περπατήσαμε στη σελήνη

"Ένα μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα" :δήλωσε ο Αμερικανός αστροναύτης Νιλ Άρμστρονγκ, όταν πάτησε το πόδι του στη σελήνη, στις 21 Ιουλίου 1969.Αυτή ήταν η κορύφωση μιας δεκαετίας εργασιών της ΝΑΣΑ , ώστε να λειτουργήσουν όλα τα απαραίτητα μηχανήματα για τη ζωή ενός ανθρώπου πάνω στη σελήνη.

NASA

Η NASA στα Ελληνικά Εθνική Υπηρεσίας Αεροναυπηγικής και Διαστήματος, είναι κρατικός Αμερικανικός οργανισμός που ασχολείται με την αεροναυτική και την μελέτη του περιβάλλοντος της Γης. Ιδρύθηκες στης 29 Ιουνίου του 1958. Η έδρα της NASA βρίσκεται στην Ουάσιγκτον, όμως οι εκτοξεύσεις διαστημόπλοιων γίνεται στο Κανέτι.

Η πτήση στον Άρη

Η αποστολή της NASA, από την επιτυχημένη επίσπευση στην Σελήνη και έπειτα, πλέον απέχει μόλις λίγα χρόνια να πραγματοποιηθεί η πτήση για τον Άρη. Όμως όσοι συμμετέχουν στο θρυλικό ταξίδι του κόκκινου πλανήτη, θα πάνε να μείνουν καιρό. Να εξερευνήσουν από κοντά τον ερυθρό μας γείτονα να συλλέξουν πληροφορίες και να ζήσουν για πρώτη φορά σε εξωγήινες συνθήκες.

Λευκός Πύργος

Ο Λευκός Πύργος κατασκευάστηκε τον 15ο αιώνα.Βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και σήμερα λειτουργεί σαν μουσείο.Έχει ύψος 34 μ. και αποτελείται από 6 ορόφους.Η κατασκευή και ο σχεδιασμός έγιναν τον αρχιτέκτονα ΜΙΜΑΡ ΣΙΝΑΝ. Παλαιότερες ονομασίες του είναι:Πύργος του Λέοντος,Φρούριο της Καλαμαριάς,Πύργος των Γενιτσαρων και Πύργος Αίματος.

Μαθητής/τρια: Κ. ΙΩΑΝΝΗΣ

Το ηλιακο σύστημα.

Στο κέντρο του ηλιακού μας συστήματός βρίσκεται ο ήλιος, ηλικίας 5 δισ. χρόνων. Μετά ο Ερμής ο πιο ζεστός πλανήτης που αγγίζει τους 400 βαθμούς. Η Αφροδίτη έχει σχεδόν το ίδιο μέγεθος με την Γη και η τροχιά της είναι 243 γήινες ημέρες. Ακριβός μετά είναι η Γη ο μοναδικός πλανήτης του ηλιακού συστήματος με νερό και ζωή. Στην Γη αναπτύσσεται ζωή λόγο του οξυγόνου, του νερού και του περιβάλλοντος. Μετά είναιο Άρης, η Ζώνη των Αστεροειδών, ο Κρόνος, ο Ουρανός, ο Ποσειδώνας, η Ζώνη του Καίπερ-Πλούτωνας, ο Διασκορπισμένος δίσκος, και διάσπαρτα στο διάστημα τα αστέρια και οι κομήτες.

Το τρίγωνο των Βερμούδων

Διάφορες ιστορίες και μύθοι έχουν ακουστεί κατά καιρούς για το μυστήριο των Βερμούδων, από εξαφανίσεις αεροπλάνων, καραβιών ακόμη και ανθρώπων.
Το τρίγωνο βρίσκετε σε νοτιοανατολική ακτή των Η.Π.Α. στον Ατλαντικό καλύπτοντας μία θαλάσσια περιοχή 500.000 τετραγωνικών χιλιομέτρων.

Τα τελευταία 100 χρόνια έχουν σημειωθεί πολλές περίεργες εξαφανίσεις, που δεν δικαιολογούνται από τους κοραλλιογενείς υφάλους.

Το μυστήριο του Τριγώνου υπάρχει στα καταγραμμένα χρονικά. Τροφή στο μύθο των μυστηρίων έδωσε ο ρεπόρτερ E.V.W. Jones, που έκανε μία λίστα από περίεργες εξαφανίσεις πλοίων και αεροπλάνων.

Το 1964, το περιοδικό Argosy Margazine θα έδινε ένα άλλο όνομα στο Τρίγωνο. Όσο ο καιρός περνούσε ολοένα και περισσότερα άρθρα, βιβλία, ταινίες και μελέτες θα εμφανίζονταν ρίχνοντας λάδι στην φωτιά του μύθου.

Το Τρίγωνο είναι από τις πιο πλούσιες περιοχές του πλανήτη στις παρατηρήσεις εξωγήινης δραστηριότητάς στην Γη. Δεν αποτελεί λοιπόν μυστήριο πως οι απαγωγές εξωγήινων έχουν προταθεί ως λύση για τις μυστηριώδες εξαφανίσεις σκαφών. κι αν δεν φτάνει αυτό, υπάρχει και η θεωρία, που συγκεντρώνει αυτούς που πιστεύουν ότι, το Τρίγωνο λειτουργεί ως πύλη για άλλους πλανήτες, ηλιακά συστήματα ακόμη και γαλαξίες.

Ο Αναστάσιος Καρατάσος (Ιστορία)

Ο Αναστάσιος Καρατάσος (1764-1830) ήταν Ελληνας οπλαρχηγός στην Επανάσταση του 1821. Εδρασε κυρίως το 1822, στην Επανάσταση της Βέροιας και στην μαχη της Μαρούσιας Βεροίας. Αργότερα , μετα την αποτυχία και το ολοκαύτωμα της Ναουσας κατέβηκε σε νοτιότερες περιοχές της Ελλάδας για να συνεχίσει τον αγώνα για την ελευθερία και την ανεξαρτησία τους.

Καπετάνιος-Στρατηγός της Επανάσταση στην Μακεδονια το (1822).

Προσωπικα στοιχία
ψευδόνιμο: Γερο-Καρατάσος