Φυτά και ζώα

XEΛΙΔΟΝΙΑ

Τα χελιδόνια είναι αποδημητικά πουλιά.Έρχονται στην χώρα μας την άνοιξη και μένουν μέχρι το φθινόπωρο όπου μετά μεταναστεύουν στην Αφρική.Στα Νότια της Σαχάρας,ξεχειμωνιάζουν και επιστρέφουν ξανά την επόμενη άνοιξη.Είναι θεαματικό το ότι ένα χελιδόνι μπορεί να διανύσει έως κι 10.000 χλμ κατά την μετανάστευσή του.
Αξιοθαύμαστο είναι το ότι τα χελιδόνια επιστρέφουν ξανά στην ίδια φωλιά που είχαν αφήσει την προηγούμενη χρονιά.
Τις φωλιές τις φτιάχνουν σε προστατευμένα σημεία όπως:στέγες και μπαλκόνια.Τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι:πηλός ανακατεμένος με σάλιο,ξερά κλαδάκια και φτερά.
Το θηλυκό χελιδόνι γεννάει 4-6 αυγά.Οι γονείς τα φροντίζουν κι αργότερα τα μαθαίνουν πώς να πετούν και να βρίσκουν την τροφή τους.
Τρέφονται κυρίως με μικρά έντομα
Ο λαός μας θεωρεί το χελιδόνι καλό φορέα της άνοιξης.

ΚΟΥΝΟΥΠΙ

Το κουνούπι είναι δίπτερο έντομο.Θεωρείται ,ως ζώο ,ο νούμερο ένα φονιάς ανθρώπων παγκοσμίως.Χαρακτηριστικό του είναι μία επιμήκης προβοσκίδα που βγαίνει από το στόμα του.Το σφύριγμα που κάνουν προέρχεται από το συγχρονισμένο τους φτερούγισμα.Το τσίμπημα του προκαλεί κοκκινίλα ,πρήξιμο και έντονη φαγούρα.Τα κουνούπια αποτελούν βάσανο για τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν κουνουπιέρες ,απωθητικά υγρά και εντομοκτόνα για να τα αντιμετωπίσουν.

Μαθητής/τρια: Χ. ΘΩΜΑΣ

AΠΕΙΛΟΥΜΕΝΑ ΕΙΔΗ

Απειλούμενο είναι κάθε είδος ζωντανού οργανισμού που απειλείται με εξαφάνιση στο άμεσο μέλλον.
Οι λόγοι είναι:το κυνήγι,η καταστροφή των περιοχών που ζουν,τρέφονται και μεγαλώνουν καθώς και η μόλυνση του περιβάλλοντος.
Στην Ελλάδα μεγαλύτερη απειλή δέχονται η Μεσογειακή φώκια[Μονάχους-Μονάχους],η θαλάσσια χελώνα[καρέτα-καρέτα],η αρκούδα,ο λύκος,η βίδρα,το τσακάλι,το ελάφι,η αγριόγιδα και το δελφίνι.
Επιστήμονες και απλοί άνθρωποι αγωνίζονται για την προστασία αυτών των ζώων πάνω στη γη

ΕΝΤΟΜΑ

Έντομα σημαίνει χωρισμένο σε μέρη .Αποτελούνται περίπου από 1.000.000 είδη, δηλαδή τους μισούς πληθυσμούς του πλανήτη. Συνήθως γεννούν αυγά, περπατάνε, πετάνε η κολυμπάνε.
Τα έντομα αγαπούν τη μοναξιά αλλά κάποια όπως οι μέλισσες και τα μυρμήγκια είναι κοινοτικά .Μερικά όμως καταστρέφουν τους καρπούς ή τα φρούτα και τα φύλλα, ή τσιμπάνε τους ανθρώπους ,και μεταφέρουν αρρώστιες. Γι? αυτό οι άνθρωποι χρησιμοποιούν εντομοκτόνα.
Άλλα όμως είναι χρήσιμα για τον άνθρωπο όπως η μέλισσα και οι μεταξοσκώληκες που μας δίνουν το μέλι και το μετάξι.
Είδη Κατσαρίδες,μύγες,αράχνες,ψύλλοι,κοριοί,μυρμήγκια,σφήγκες,μέλισσες,κουνούπια,και άλλα.