From English to Music

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας 4 Ιουνίου στο φιλόξενο χώρο του Δημαρχείου Μακροχωρίου, η μουσική παράσταση From English to Μusic  . Μια πρωτότυπη ιδέα της καθηγήτριας των Αγγλικών  κας  Δώρος  Κοκαβέση, μία ξεχωριστή μουσικός η κα  Νατέλα  Ιτσουάιντσε και 21 υπέροχα παιδιά, οι μαθητές της  Στ΄ τάξης που αποχαιρετούν φέτος το Σχολείο μας, μας θύμισαν νοσταλγικά, αξέχαστα τραγούδια κορυφαίων Ελλήνων συνθετών που αγαπήθηκαν, τραγουδήθηκαν και άντεξαν στο χρόνο, πέρασαν τα σύνορα της πατρίδας μας και έγιναν ταυτόσημα με αυτήν παγκοσμίως. Η μεγάλη αγάπη και ο ενθουσιασμός με τον οποίο οι μαθητές αγκάλιασαν την προσπάθεια τους δικαίωσε δίνοντας ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Δέκα  τραγούδια με αγγλικό και ελληνικό στίχο διδάχτηκαν και διασκευάστηκαν κατάλληλα από τις δύο εκπαιδευτικούς .Τα παιδιά στη διάρκεια της χρονιάς άκουσαν και αγάπησαν τα τραγούδια, γνώρισαν τον ελληνικό στίχο, άκουσαν και κατανόησαν την αγγλική του απόδοση και ξεκίνησαν να τραγουδούν έχοντας για πρώτη φορά την εμπειρία της  σχολικής χορωδίας. Είμαστε ευτυχείς που έχουμε στο σχολείο μας εκπαιδευτικούς που, με την παρουσία τους και  τη δουλειά τους, ενσταλάζουν στους μαθητές  το μεράκι και το πάθος τους για τη γνώση και τον πολιτισμό,  ξυπνούν τη δημιουργικότητά τους και τους παρέχουν απλόχερα τα εργαλεία για να κατακτήσουν τα πολύτιμα αυτά αγαθά.