Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας-Παιδική Σκηνή 2022-2023: “Είναι κανείς εδώ;”

Την Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μακροχωρίου επισκέφτηκε την Παιδική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας. Η εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αντωνιάδειο Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να παρακολουθήσουν την ιστορία τεσσάρων φίλων, μικρών εξερευνητών, οι οποίοι, με μέσο τη φαντασία, την περιέργεια και το θάρρος τους, επιδόθηκαν στη δημιουργία κόσμων αλλιώτικων του πραγματικού, μα συνάμα τόσο αληθινών!

Η Παιδική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ, με την παράδοση χρόνων στην ψυχαγώγηση μαθητών, διασκέδασε τους μικρούς θεατές με την παράσταση «Είναι κανείς εδώ;», βασισμένη σε λαϊκά παραμύθια και σκηνοθετημένη από τον Πέτρο Μαλιάρα, αγγίζοντας τη φαντασία τους μέσα από τη ζωντάνια, την κίνηση, το τραγούδι και εμψυχώνοντας ένα θεατρικό σκηνικό γεμάτο εναλλασσόμενες θεατρικές μάσκες.

einai-kaneis-edo-4