Επιτάφιος: Μια ομαδική εργασία συμβολισμού της ΣΤ’ τάξης για το Πάσχα 2023.

Στο πνεύμα των εορταστικών ημερών του Πάσχα, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του
σχολείου μας κατασκεύασαν, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού
Ελευθερίας Γκαβάνη, έναν Επιτάφιο για να συμβολίσουν ένα από τα έθιμα αυτής
της μεγάλης εθνικής θρησκευτικής γιορτής.
Όπως διδασκόμαστε στα θρησκευτικά, η δίκη του Χριστού από τον Πόντιο Πιλάτο, η μαρτυρική του πορεία προς τον Γολγοθά, η σταύρωση και η ταφή του αποτελούν συμβάντα που γιορτάζονται συμβολικά την Μεγάλη Παρασκευή. Συγκεκριμένα, την Μεγάλη Παρασκευή λαμβάνει χώρα στις εκκλησίες η τελετή της Αποκαθήλωσης και η Αναπαράσταση της Ταφής του Ιησού, ενώ το βράδυ της ίδιας μέρας, τελείται η Περιφορά του Επιταφίου – τον στολισμό του οποίου έχουν επιμεληθεί οι πιστοί στη διάρκεια της ημέρας -  κατά την οποία οι καμπάνες που ηχούν πένθιμα συμβολίζουν το γενικότερο πένθος που νιώθουν οι άνθρωποι για το Θείο Δράμα.
Η λέξη “Επιτάφιος”, με την αρχαία ελληνική ετυμολογία της (επιτάφιος = επί του τάφου = επιτάφιος λόγος ή επίγραμμα), απέκτησε κατά την εξάπλωση του χριστιανισμού και τη θρησκευτική σημασία της ετοιμασίας του νεκρού – μετά την αποκαθήλωσή του από τον Σταυρό – σώματος του Ιησού για την υποδοχή στον τάφο του – γεγονός που συμβολίζει η συλλογική δημιουργία των μαθητών.

IMG_20230407_115504 IMG_20230407_115620 IMG_20230407_115744 IMG_20230407_120112