ΑμεΑ και Συνύπαρξη

Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου η Στ τάξη επισκέφθηκε το 3ο Δημοτικό Σχολείο στα πλαίσια παρουσίασης δράσης από τον Σύλλογο Α.Μ.Ε.Α  «Αιγές Βεργίνα». Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις ανάγκες των παιδιών με αναπηρία  και για την ανάγκη αποδοχής τους από την κοινωνία. Στη συνέχεια έγινε η παρουσίαση του παραμυθιού « Ποντικίνα Πικασίνα» . Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες  στην αυλή του σχολείου με αγωνίσματα που απευθύνονται σε  αθλητές Α.Μ.Ε.Α. Τα παιδιά έπαιξαν μπάσκετ πάνω σε αναπηρικά αμαξίδια, καθοδηγήθηκαν από έναν συνοδό σε μια διαδρομή και  έπαιξαν  goalball ένα ομαδικό άθλημα, σχεδιασμένο για τυφλούς αθλητές.  Τα παιδιά  αντιλήφθηκαν βιωματικά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένα άτομο με αναπηρία και διαμόρφωσαν στάσεις και αξίες ζωής.

DSC_0088 DSC_0090(1) DSC_0101