Βιβλία σε ρόδες!

Τα «Βιβλία σε Ρόδες» ταξίδεψαν ξανά, και φέτος ήρθαν στο 1ο Δημοτικό Σχολείου Μακροχωρίου. Πρόκειται για μία κινητή, θεματική, δανειστική βιβλιοθήκη, η οποία έφτασε στο σχολείο μας μέσα σε μία βαλίτσα, με σκοπό την καλλιέργεια της αγάπης για την ανάγνωσης βιβλίων και την πρακτική του δανεισμού.

βιβλια-σε-ροδες

Στη εποχή της κινούμενης εικόνας, οι  μαθητές της Α΄ και της Στ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία και να «ταξιδέψουν» μαζί τους, αναγνωρίζοντας σκέψεις και συναισθήματα που τους προκαλούν. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με εικονογραφημένα  λογοτεχνικά βιβλία που ανέπτυξαν την κριτική σκέψη, την αισθητική αλλά και τη φαντασία τους. Μέσα από την επιλογή, τον δανεισμό, την ανάγνωσή και την αναδιήγηση οι μαθητές-τριες έγιναν εν τέλει πραγματικοί αναγνώστες. Τα παιδιά εξέφρασαν τις απόψεις τους σχετικά με το ίδιο θέμα, βάση των προσωπικών τους αναγνωστικών εμπειριών και προσέγγισαν ζητήματα με αφετηρία διαφορετικές οπτικές γωνίες. Ακόμα, βιβλία χρησιμοποιήθηκαν, ως επιπλέον υλικό, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων αλλά και της ‘Παγκόσμιας Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας’.

Ελπίζουμε να απολαύσατε τη φιλοξενία των Βιβλίων σε Ρόδες, μικροί και μεγάλοι μαζί!

Για να δείτε τις ζωγραφιές των παιδιών, μπορείτε να κάνετε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο: