Δέσιμο κορδονιών….θέλει τρόπο, όχι κόπο!

“Μου δένεις λίγο τα κορδόνια;”

Πόσες φορές δεν έχουν ακούσει γονείς τη φράση αυτή από τα μικρά παιδιά τους!
Πόσες φορές δεν έχουν ακούσει την ίδια φράση και εκπαιδευτικοί στον χώρο του σχολείου!
Πόσες φορές δεν έχουμε δει – όλοι μας – μικρά παιδιά να “σέρνουν” τα λυτά κορδόνια των παπουτσιών τους στον δρόμο!
Από αγανάκτηση; Από έλλειψη ενδιαφέροντος; Από έλλειψη της δεξιότητας που απαιτείται για το δέσιμο; Μπορεί οι λόγοι να είναι και όλοι οι παραπάνω.
Κρίνοντας ότι καμία γνώση δε θεωρείται δεδομένη και κάθε δεξιότητα αποκτάται μέσω της δοκιμής, του βιώματος και της επανάληψης, η εικαστικός του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου, κ. Τριανταφυλλιά Κουρκούτη, υλοποίησε στις μικρές τάξεις της Α’ και της Β’ τάξης τη δράση “Μαθαίνω να δένω τα κορδόνια μου”.

Α(1)

Οι μαθητές χρωμάτισαν ζεύγη παπουτσιών, τα οποία στη συνέχεια χρησιμοποίησαν ως μοντέλο προκειμένου να εξασκηθούν με παιγνιώδη τρόπο στο δέσιμο των κορδονιών τους, κατανοώντας ότι πρόκειται για μια απλή διαδικασία, που δεν απαιτεί χρόνο και κόπο, αλλά τεχνική και τρόπο!

Β(1)