Μικροί σχεδιαστές σε μεγάλη εταιρεία!

Οι σύγχρονες κοινωνίες είναι άμεσα συνδεδεμένες με την οικονομία και την επιχειρηματική ανάπτυξη. Και η επιχειρηματική ανάπτυξη προϋποθέτει, ανάμεσα σε άλλα, και το επιχειρηματικό πνεύμα.

2

Οι μαθητές της Β’ και Δ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου είχαν την ευκαιρία, μέσω της δράσης που εκπόνησε η εκπαιδευτικός εικαστικών, κ. Τριανταφυλλιά Κουρκούτη, να συμβάλλουν σε ένα “επιχειρηματικό εργαστήριο” σχεδιασμού σκούφων και γαντιών.

1(1)

Η χειμωνιάτικη “κολεξιόν” των ρούχων με τα όμορφα χρώματα και σχέδια δημιουργήθηκε με πολύ μεγάλη επιμέλεια από τους μικρούς σχεδιαστές, οι οποίοι οργάνωσαν την παραγωγή τους ως “εργαζόμενοι μια μεγάλης εταιρείας”.
Η φαντασία των σχεδιαστών πρόσθεσε την τελική πινελιά σε ένα άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα έτοιμων “προϊόντων” που προωθήθηκαν με χαρά στην “αγορά”.
Οι ανερχόμενοι επιχειρηματίες είδαν τις δημιουργίες τους να γίνονται ανάρπαστες και ήδη σχεδιάζουν με τεράστια λαχτάρα και ανυπομονησία την επόμενη κολεξιόν.

3(1)