“Τα γουρουνάκια κουμπαράδες” – Θεατρική παράσταση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας

Την Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου επισκέφτηκαν τη θεατρική παράσταση “ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΆΔΕΣ” του Ευγένιου Τριβιζά.

????????????????????????????

Το έργο, που παρουσίασε ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης Ημαθίας στον Χώρο Τεχνών του Δήμου Βέροιας, ταξέδεψε τους μικρούς θεατές στη μακρινή Κουμπαραδουάη, τη χώρα όπου ζουν τα γουρουνάκια κουμπαράδες. Δύο γουρουνάκια, δεμένα μεταξύ τους με δεσμά αχώριστης φιλίας, δοκιμάζονται – τόσο τα ίδια, όσο και η φιλία τους – όταν το ένα θα έχει την τύχη να ζήσει τον πλούτο, ενώ το άλλο θα παραμείνει στη φτώχεια. Μέσα από απρόσμενες συναντήσεις με παράξενες μορφές στον διάβα της περιπέτειάς τους, από τον συννεφολόγο μέχρι τον μυστηριώδη ξενοδόχο, εντός ενός αλλόκοτου σύμπαντος, όπου κυριαρχούν αγέλες κακών λύκων και βρέχει ενίοτε λίρες, τα δύο γουρουνάκια κουμπαράδες θα καταφέρουν τελικά να αποδείξουν πως πάνω από όλα, εκείνο για το οποίο αξίζει κανείς να αγωνιστεί είναι η φιλία.
Οι μαθητές μας και οι εκπαιδευτικοί τους ευχαριστούν όλους τους συντελεστές για την άρτια παράσταση και τα αξιόλογα κοινωνικά μηνύματα που κατάφεραν να επικοινωνήσουν.
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
Θεατρικό κείμενο: Ευγένιος Τριβιζάς
Σκηνοθεσία: Ιππολύτη Μπάρκα
Σκηνικά – Κοστούμια: Τάσος Πρωτοψάλτου
Μουσική: Κώστας Γεωργίου
Χορογραφίες: Μελίνα Παπαδοπούλου
Φωτισμοί: Εμορφίλη Τσιμπλίδου
Βοηθοί Σκηνογράφοι – Ενδυματολόγοι: Γιούλη Δούκα, Μαρία Παναγιωτοπούλου
Ειδικές Ενδυματολογικές Κατασκευές – Καπέλα: Τάσος Πρωτοψάλτου, Γιούλη Δούκα
Σχεδιασμός Μακιγιάζ – Κομμώσεων: Τάσος Πρωτοψάλτου
Μακιγιέρ: Ελένη Τσιάφκα
Εκτέλεση Μακιγιάζ – Πειραματικό Δημόσιο ΙΕΚ Βέροιας – Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιώτα Μπανιώτη, Σπουδαστές: ΝτενίσαΛάζρη, Κωνσταντίνα Ηλιάδου, Ελένη Αντωνιάδου, Δάφνη Μουρατίδου, Μαργαρίτα Μουρατίδου
Κομμώσεις: Πειραματικό Δημόσιο ΙΕΚ Βέροιας – Υπεύθυνοι Καθηγητές: Νίκος Δάγκας, Χριστίνα Καγκελίδου, Μαρία Πασχαλίδου, Σπουδαστές: Τζενη Κιάφα, Αμαλία Τσιναφορνιώτη, Ελευθερία Γεροπούλου, Αντώνης Παυλίδης, Μαρία Φωτιάδου, Κωνσταντίνα Διάκογλου, Βαλαβάνης Κωνσταντίνος
Κατασκευή Σκηνικών: Γρηγόρης Πασχαλίδης
Κατασκευή Κοστουμιών: Ελένη Ζαχαριάδου
Τεχνικοί Φώτων: Παναγιώτης Πελαλίδης, Γιώργος Βέγγος, Χαράλαμπος
Τεχνικοί Σκηνής: Κώστας Τυφλίδης, Λάκης Αβραμίδης
Ηχοληψία: Γιώργος Ανδρεόπουλος – Ευγένιος Βαρακλής
Σχεδιασμός αφίσας: Βαγγέλης Οικονόμου
Τους ρόλους ερμήνευσαν οι εκπαιδευτικοί
Αθανασιάδης Κυριάκος : Λύκος
Αυγέρη Θωμαή : Ανεμοδούρας, Ξενοδόχος
Αυγέρη Μαρία : Κουδουνιστή
Γρηγοριάδου Παρασκευή : Κουμάσης
Κάτανα Περιστέρα : Λύκος
Κουκουτέγου Κατερίνα : Αρχιλύκος
Μασάδης Γρηγόρης :Υπόλυκος
Μελιοπούλου Χάιδω : Γριούλα
Μουταφίδου Ειρήνη : Φουκαριάρης
Μπαμπίνα Έλενα : Ανθυπολύκος
Παπαγγέλου Άγγελος : Κελεπούρης, Γουρουνάκι
Παυλίδου Φανή : Βρασίδας – Όσκαρ, Γουρουνάκι
Πετρομελίδης Μιχάλης : Λύκος, Λυκούργος
Πίτση Αναστασία : Ιδιοκτήτρια
Τζήμα Αγορίτσα : Γουργουριστή
Τριανταφυλλίδου Γεωργία : Εκφωνήτρια, Γουρουνάκι
Υποβολείο : Γεωργία Τριανταφυλλίδου, Κλαίρη Χαλκίδου
Τραγουδούν : Ιππολύτη Μπάρκα, Όλγα Αλεξίου, Μαρία Γεωργίου, Ειρήνη Μουταφίδου, Δημήτρης Σολάκογλου, Μιχάλης Πετρομελίδης, Κώστας Γεωργίου
Mουσικοί που μετέχουν στην ηχογράφηση :
Κώστας Γεωργίου : μουσική σύνθεση, ενορχήστρωση, διδασκαλία, διεύθυνση
Γρηγόρης Οικονόμου : ντραμς, κόνγκας
Γιάννης Βογιατζής : κόντρα μπάσο, ηλεκτρικό μπάσο βιολοντσέλο, μπόνγκος
Άκης Μπίντσης : Σοπράνο και τενόρο σαξόφωνο
Μάκης Πατόπουλος : ακορντεόν, VSTPaleWhiteOrgan
Γιάννης Μπαλιάκας : κλαρίνο
Βασίλης Βαλαβάνης : κλασική κιθάρα
Κώστας Γεωργίου : ακουστική, κλασική, δωδεκάχορδη και ηλεκτρική κιθάρα, φλογέρα, νταούλι, κρουστά, φυσαρμόνικα, μαντολίνο, VSTTuba, GospelOrgan και ClassicRockDrawbars
Μουσικό σχήμα DACAPO : Αντώνης Βιγκάτο μεταγραφή της μουσικής για τα πνευστά, συγγραφή του θέματος για τα κόρνα, εκμάθηση και διεύθυνση.
Flute : Αναστασία Διαλεκτοπούλου
Clarinet : Στέργιος Μπουρντένας, Δημήτρης Κωστόπουλος