ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Δ’ ΚΑΙ Ε’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ

Την  Πέμπτη  18 Μαΐου 2023 η  Δ΄ και η Έ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου υλοποίησε πρόγραμμα του Κέντρου περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Νάουσας με θέμα:

«Σχολή του Αριστοτέλη-Οι δρόμοι του νερού»

Οι μαθητές επισκέφθηκαν αρχικά τη Σχολή του Αριστοτέλη και έμαθαν πληροφορίες για τον τρόπο με τον οποίο δίδασκε ο Αριστοτέλης. Επίσης έγινε περιήγηση στο ποτάμι της περιοχής και τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη χλωρίδα και την πανίδα του ποταμού. Έκαναν δράσεις χρησιμοποιώντας φυτά και λουλούδια.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τους  Μακεδονικούς τάφους των Λευκαδίων και ξεναγήθηκαν σε αυτούς από τον υπεύθυνο του Κ.Π.Ε  Νάουσας  κ.  Νικόλαο Λιλιόπουλο.

Τα παιδιά  ευχαριστήθηκαν τις ξεναγήσεις και τις δράσεις μαθαίνοντας σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία του τόπου τους!