7ο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων

Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές της Στ’ τάξης: Απόσογλου Κωσταντίνα και Τσαγγαλίδης Ευάγγελος,  συμμετείχαν στο θεσμό « Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων»  στο Δημαρχείο Βέροιας . Ο συγκεκριμένος θεσμός αποτελεί μια  προσομοίωση του Δημοτικού Συμβουλίου, που σκοπό έχει να δοθεί η δυνατότητα στα παιδιά να παρουσιάσουν δημόσια τις δικές τους προτάσεις  σχετικά με προβλήματα του τόπου τους και να μυηθούν στις αξίες της δημοκρατίας.

Η επιλογή του θέματος έγινε συλλογικά απ’ όλους τους μαθητές της τάξης . Στη συνέχεια έγραψαν όλοι μαζί την εισήγησή τους και πάλι συλλογικά αποφάσισαν ποια παιδιά θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο μας . Το πρόβλημα που ανέδειξαν και γνωστοποίησαν στα μέλη του  Δημοτικού Συμβουλίου οι μαθητές του Σχολείου μας ήταν προβλήματα σχετικά με την Υδρευση και την Αποχέτευση του Μακροχωρίου που εδώ και πολύ καιρό ταλαιπωρούν τους κατοίκους. Η εισήγηση έτυχε της προσοχής του Δημάρχου και του προέδρου της Δ.Ε.Υ.Α.Β , που έδωσαν τις σχετικές απαντήσεις και διαβεβαιώσεις για την διευθέτηση του προβλήματος.

7ο ΔΣ Παίδων