“Ο Σκρουτζ και τα πνεύματα των εορτών”

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σε κινηματοθέατρο τη θεατρική παράσταση «Ο Σκρουτζ και τα πνεύματα των εορτών». Σήμερα είναι ευρέως παραδεκτή η αξία του θεάτρου, καθώς αποτελεί σπουδαίο μέσο που μπορεί με ευκολία να επικοινωνήσει μηνύματα στον καθένα και στην καθεμία. Η αλληλεγγύη, η συμπαράσταση, η φιλανθρωπία ήταν μερικά μόνο από τα μηνύματα που προσέλαβαν τα παιδιά, παρακολουθώντας το θεατρικό έργο. Η αλληλεπίδραση μεταξύ θεατή-μαθητή και ηθοποιών, τα σκηνικά, η μουσική, τα τραγούδια και κυρίως η ερμηνεία των ηθοποιών, κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών και συνέβαλαν,  στο μέτρο του δυνατού, στην ανάπτυξη πλούσιων συναισθημάτων, χάρη στον ψυχοπαιδαγωγικό, μορφωτικό, παιδευτικό τους ρόλο.

Σκρουτζ