Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου

Την Πέμπτη 18 Απριλίου μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας και  όλων των Δημοτικών Σχολείων του δήμου Βέροιας, επισκέφθηκαν τον Χώρο Τεχνών, όπου διοργανώθηκε μια διάλεξη με θέμα την ασφαλή πλοήγηση των παιδιών στον κυβερνοχώρο. Η Υπαστυνόμος Β’ Ευανθία Ευαγγέλου, Αξιωματικός της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βορείου Ελλάδος, ενημέρωσε τα παιδιά για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και την προφύλαξή τους από τους κινδύνους που διατρέχουν όταν βρίσκονται σε αυτό. Οι μαθητές άκουσαν προσεκτικά την Υπαστυνόμο και στη συνέχεια της έθεσαν ερωτήσεις στις οποίες απάντησε με λεπτομέρεια.

Επίσης τους μίλησε για την ηλεκτρονική παρενόχληση ή μπούλινγκ, (αγγλ. bullying) και τους συμβούλεψε  να απευθύνονται σε υπεύθυνους ενήλικους και στελέχη της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος προκειμένου να βοηθηθούν καθώς επίσης και να γνωρίσουν τις ποινικές κυρώσεις που θα επιβληθούν σε όσους από αυτούς διαπράξουν εγκληματικές πράξεις σε βάρος συμμαθητών τους.

διαδικτυο