Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης συμμετείχαν στο ψηφιακό σχολικό πρόγραμμα «Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος Ταξιδεύει». Μέσα από τα παιχνίδια, τους γρίφους, τα βίντεο και τα κουίζ της ψηφιακής πλατφόρμας γνώρισαν τα μεσογειακά είδη φυτών του τόπου μας και ανέλαβαν ρόλους κηπουρού, αρχιτέκτονα τοπίου και ερευνητή. Στο τέλος αυτού του «ταξιδιού» και αφού ολοκλήρωσαν με επιτυχία όλες τις «πράσινες αποστολές», δημιούργησαν τον δικό τους «Μεσογειακό κήπο» ζωγραφίζοντας τα αγαπημένα τους φυτά και δημιουργώντας ένα μικρό φυτολόγιο. Η χαρά της ολοκλήρωσης του προγράμματος συνοδεύτηκε με την απονομή «του πράσινου πιστοποιητικού» από το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Φυτά Τα δικά μας φυτά 2 Τα δικά μας φυτά 1 Δραστηριότητες 2 Βεβαιωση παρακολούθησης